ACTIVITĂȚI ȘI PROGRAME SPORTIVE SUSȚINUTE DE PAROHIA ARAD BUJAC

În spațiul geografic al Parohiei Arad- Bujac, Protopopiatul Arad își desfășoară activitatea, de peste un deceniu, Liceul cu Program Sportiv Arad, unitate de învățământ care are ca specializare dezvoltarea și promovarea activităților sportive în învățământul preuniversitar din județul Arad.

Un parteneriat încheiat între Primăria Municipiului Arad, Parohia Ortodoxă Română- Arad Bujac și Liceul cu Program Sportiv, în cadrul căruia Parohia oferă în mod gratuit terenul de sport și utilitățile acestuia (vestiare, săli de antrenament etc), proprietăți ale parohiei, precum și sprijin financiar în diferite programe și activități sportive, contribuie la obținerea unor performanțe notabile în activitatea didactică și în cea sportivă a liceului.

Parohia Arad- Bujac prin Centrul cultural- pastoral ,,Sfântul Ierarh Nicolae”, susține și promovează programe sportive de performanță: fotbal, handbal, rugbi, desfășurate de asociații sportive din cadrul municipiului Arad.

În acest context, sâmbătă 8 decembrie 2018, la sala de sport a Liceului cu Program Sportiv Arad, s-a desfășurat  turneul de fotbal pentru echipele de copii din învățământul primar, dotat cu cupa ,,Dafin- Arad 2018” inițiat  și organizat de către Prof. Adriana Inoan. Un număr de peste 150 de copii din Municipiul și județul Arad, organizați pe echipe, și-au disputat acest trofeu.

La festivitatea de premiere a fost invitat și Preacucernicul Preot dr. Vasile Pop, parohul locului, care a vorbit despre legătura între educația fizică și cea religioasă și importanța acestora în dezvoltarea armonioasă a ființei umane. În numele organizatorilor și sponsorilor părintele Pop a conferit participanților premiile și diplomele de participare.

Deoarece această manifestare sportivă s-a desfășurat între cele două sărbători ale bucuriei: Sfântul Ierarh Nicolae și Nașterea Domnului sau Crăciunul, pe lângă trofeele și diplomele obținute, fiecare participant a fost răsplătit cu daruri oferite de către organizatori și Parohia Arad- Bujac.

Viorel Iute

Coordonator Centrul cultural- pastoral ,,Sf. Ierarh Nicolae”

IMG-20181208-WA0008 (Medium)

IMG-20181208-WA0011 (Medium)

IMG-20181208-WA0013 (Medium)

IMG-20181208-WA0014 (Medium)

IMG-20181208-WA0015 (Medium)

IMG-20181208-WA0019 (Medium)

IMG-20181208-WA0034 (Medium)