Copiii Casei de tip Familial din Bocsig au primit daruri

Iisus Hristos ne-a arătat „calea” iubirii, adică slujirea, făcută cu smerenie, până la dăruirea vieții. Se cunoaște faptul că jumătate dintre cei în nevoi care se află astăzi, în lume, sunt copii, victime nevinovate ale nedreptăților umane. La aceste drame Biserica răspunde cu atâtea inițiative de solidaritate și asistență, de ospitalitate și primire.

Este mereu mult de făcut, există atâtea suferințe de alinat, lipsuri și probleme de rezolvat. Este nevoie mereu de o coordonare mai mare, de acțiuni mai organizate, în măsură să îmbrățișeze sau să atingă fiecare persoană, grup și parohie, conform planului de fraternitate care-i unește pe toți. Un asemenea „mic” gest evanghelic a fost și oferirea de daruri copiilor de la Casa de tip Familial din Bocsig. Arhiepiscopia Aradului, prin binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei, (prin colaborarea Domnului Sorin Roșca, inspector DGASPC – Arad și prin implicarea doamnei Igaș Rodica, coordonator compartiment Mocrea) a dăruit daruri copiilor Centrului din Bocsig.  Darurile dăruite sau împărtășite transmit mesajul de speranță al Crăciunului.