Daruri oferite Centrului pentru tineret din Ineu

Crăciunul este mereu nou, pentru că ne invită să ne renaștem în credință, să ne deschidem spre nădejde, să reaprindem filantropia. Anul acesta, îndeosebi, ne cheamă să reflectăm asupra situației atâtor bărbați, femei și copii din timpul nostru aflați în mari nevoi. În această situație în care au părăsit totul – casă, părinți, rude– și au înfrunta „necunoscutul” se află mulți copii din Centrele sociale. Fiecare copil, cu siguranță, are propria lui istorie, care ne arată că au îndurat situații delicate, foarte grele! Arhiepiscopia Aradului a dăruit daruri Centrului pentru tineret din Ineu. Arhiepiscopia Aradului, prin binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei, și DGASPC Arad (prin colaborarea Domnului Sorin Roșca, inspector DGASPC – Arad și prin implicarea doamnei Igaș Rodica, coordonator compartiment Mocrea) au realizat un proiect social-filantropic de care s-au bucurat copiii Centrului. Acești copii au nevoie de ajutorul și de însoțirea noastră a tuturor: astfel vor putea la rândul lor să aline suferințelor atâtor frați și surori aflați în dificultate.

2