Programul „Hristos împărtăşit copiilor”, pus în practică în Parohia Gurahonţ

Cu multă nerăbdare este aşteptată sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae care umple de bucurie sufletele celor mici şi celor mari prin darurile primite.În sufletele şi inimile celor mici Sfântul Ierarh Nicolae este „Moşul cel bun” , iubit de toţi. Copiii de la grădiniţă şi elevii din clasele primare din parohia Gurahonţ au vrut şi au reuşit să-l bucure şi ei pe „Moş Nicolae”, au venit şi în acest an însoţiţi de educatoarele lor și de învățători la Sfânta Biserică, pentru a se împărtăşi cu Trupul şi Sângele Domnului Iisus Hristos.

Copiii sunt aduşi la Sfânta Biserică şi în alte rânduri în timpul anului, educatoarele lor urmând îndemnul Domnului Iisus Hristos: „Lăsaţi copiii să vină la mine”, ocupându-se astfel şi de formarea lor sufletească.
De altfel între biserica, din parohia Gurahonţ, grădiniţă și școală există un parteneriat, unde sub genericul „Hristos împărtăşit copiilor” desfăşurăm şi alte activităţi prin care copiii trebuie să ajungă să-l cunoască pe Dumnezeu şi să se iubească unii pe alţii.Doamnele educatoare și învățătorii au pregătit împreună cu copiii şi pentru această sfântă zi, un program de colinde şi poezii, care a fost prezentat în biserică, în faţa credincioşilor după Sfânta Liturghie.
Părintele paroh Dorel Moţ le-a vorbit copiilor despre Sfântul Ierarh Nicolae, „moşul cel bun” şi faptele săvârşite prin bunătatea, iubirea şi dărnicia sa, iar sărbătoarea de astăzi ne învaţă prin mesajul ei să fim iubitori de Dumnezeu, buni şi darnici faţă de semenii noştri, ajunşi în greutăţi, pregătindu-ne astfel sufletele şi pentru primirea Naşterii pruncului Iisus.
La încheiere copiii au primit daruri din partea bisericii, iar preotul şi credincioşii au mulţumit educatoarelor și învățătorilor pentru bucuria ce le-a fost prilejuită de micii colindători.Apropierea acestor copii și elevi de cele Sfinte, ne dă speranța că Biserica va avea un viitor luminat de Hristos.
​Moţ Aurelian Iulian

image

image

image