Sărbătoarea Soborului Maicii Domnului cinstită la Schitul „Veșmântul Maicii Domnului” din Tămand

La Schitul „Veșmântul Maicii Domnului” din Tămand s-a oficiat Sfânta Liturghie cu ocazia sărbătorii Soborului Macii Domnului. În cadrul slujbei sfinte s-a transmis un cuvânt de binecuvântare din partea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului.

Biserica Ortodoxă a instaurat această sărbătoare în a doua zi de Nașterea Domnului tocmai pentru a evidenția ce a însemnat lucrarea Fecioarei Maria în mântuirea lumii. Cuvioasa Maică Serafima și Cuvioasele Maici de la Schitul Tămand au înălțat rugăciuni către Fecioara Maică a lui Dumnezeu, ocrotitoarea numelui de creștin și mijlocitoare a comuniunii și păcii. Maica Domnului privește cu milostivire maternă spre toți fiii și ficele Bisericii cu ocazia sărbătorii Soborului său! Maica Domnului ne învață să păstrăm în inimile noastre Taina lui Dumnezeu care S-a făcut om pentru noi. Maica Domnului ne călăuzește să dăm mărturie în lume despre adevărul lui Dumnezeu, de iubirea Sa, de pacea Sa.
Arhim. Teofan Mada