Vizită chiriarhală la credincioșii din Ineu

În cea de-a treia zi de Crăciun, când se face pomenirea Sfântului Ap., Întâiul Mc. și Arhidiacon Ștefan, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului a poposit în mijlocul credincioșilor din Ineu.La sosire Înaltpreasfințitul Părinte Timotei a fost întâmpinat de Părintele protopop Adrian Zaha, paroh al bisericii cu hramul ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Ineu, de preotul slujitor Dan Turean, de preotul Sever Mocan  din Parohia Ineu Traian și de preotul Ovidiu Murari din parohia Simeria-Hunedoara, de reprezentanții oficialităților locale, domnul primar Călin Abrudan și domnul vice-primar Ionel Alb precum și de un grup de credincioși îmbrăcați în portul popular al zonei, oferindu-i Chiriarhului flori și tradiționala pâine cu sare.

După aceasta, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească în biserica parohială. Din sobor a făcut parte și Părintele Arhid. Dr. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial.

Cuvântul de învățătură al Înaltpreasfințitului Părinte Timotei a fost pus sub titlul ,,Mărturie apostolică” (cf. Fp. Ap. 6 și 7; Matei 21) în care a vorbit despre Taina Preoției din vremea Sfinților Apostoli, din primul veac creștin, și care în succesiunea lor au avut ca pildă de cinstire pe Sf. Arhid. Ștefan. Pilda lucrătorilor viei adaugă ca lămurire și temeiul martirajului în legătură și cu Evanghelia din ziua a doua a praznicului privind sacrificiul pruncilor de la Betleem.

În cadrul sfintei slujbe, Înaltpreasfinția Sa l-a hirotonit pe tânărul profesor de religie Robert Tudor, în treapta diaconiei, acesta urmând a fi hirotonit preot pe seama Parohiei Drauț din Protopopiatul Ineu.

Răspunsurile la Liturghie au fost date de corul parohiei, dirijat de doamna profesor Lăcrămioara-Melania Ardelean.

La finalul Sfintei Liturghii părintele protopop Adrian Zaha, a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Timotei pentru cuvântul de învățătură, pentru prezență și pentru deosebitul ceremonial de hirotonire a tânărului teolog, amintind totodată și despre vechea episcopie a Ienopolei, menționată documentar pentru prima dată în anul 1205, în scrisoarea papei Inocențiu al III-lea, adresată episcopului de Kalacsa, predecesoarea actualei Arhiepiscopii a Aradului. S-a amintit în același timp și de Sfântul Ierarh Sava Brancovici, protopop de Ineu până în anul 1656, după care devine mitropolit al Transilvaniei în perioada 1656-1680. Personalitate marcantă a epocii, înfruntă o serie de ostilități, în contextul transformării zonei în pașalâc. Moare la 3 ani după ieșirea din temniță în anul 1683, fiind canonizat în anul 1955, prăznuit în fiecare an în ziua de 24 aprilie.

Slujba Vecerniei în Parohia Ineu-Traian

În după-masa aceleiași zile, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei a vizitat și parohia Ineu-Traian, unde a oficiat slujba Vecerniei, împreună cu un sobor de preoți, dintre care amintim pe: părintele protopop Adrian Zaha, părintele Mocan Sever, părintele Turean Dan, părintele Ursulescu Petru și părintele Slăv Andrei.

În cuvântul adresat celor prezenți, Chiriarhul a vorbit despre ,,Răsplătirea râvnei”, adică a unor buni lucrători în via Domnului, credincioșii parohiei, ostenitori la înălțarea și împodobirea cu pictură a noii biserici, care la Centenarul Marii Uniri pune și pecetea năzuințelor înaintașilor prin însăși numele localității, adică Traian, a subliniat Înaltpreasfinția Sa

În încheiere părintele Sever Mocan a mulțumit Ierarhului și tuturor celor prezenți la eveniment.

Protos. Iustin Popovici

Prot. Adrian Zaha

image

image

image

49390085_1042400439278366_6507144945457954816_n

image

image

image

49167868_370668353498954_436581574507495424_n

48926405_790382197969410_7820071556846977024_n

image