Slujire Arhierească și hirotonii, la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În Duminica după Nașterea Domnului, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi și în prezența a numeroși credincioși.Cuvântul de învățătură al Chiriarhului a fost pus sub titlul ,,Răsăritul este numele Lui” (cf. citirilor scripturistice: Gal. 1; Matei 2), având în vedere încheierea praznicului, în care recapitulează istoria biblică a Nașterii Domnului, cu cele de bucurie sau de întristare, potrivit și caracterului oamenilor peste care strălucește Soarele dreptății spre așezarea binelui în lume, providența ajutând spre acest scop.

La momentul rânduit, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei a hirotonit întru preot pe diaconul Ioan-Cristian Rada, pe seama Parohiei Sălăjeni, Protopopiatul Sebiș și pe tânărul Petru-Marius Horga, întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama Parohiei Budești, Protopopiatul Sebiș. La finalul slujbei, preotul Ioan-Cristian Rada a fost hirotesit duhovnic.

Protos. Iustin Popovici

0

1

2

3

4

5

6

7

8