Cerc pastoral-misionar în Parohia Chişineu-Criş I

Duminică, 27 ianuarie 2019, a avut loc întrunirea preoţilor din Cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş, coordonaţi din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului de către Preacucernicul Părinte Daniel-Mirel Dumitru.

Întrunirea a debutat la orele 1700  cu oficierea Tainei Sfântului Maslu în biserica parohială din Chișineu-Criș I, cu hramul “Înălţarea Domnului”, săvârșită de cei 17 preoți și în prezenţa unui număr mare de credincioşi. Din sobor au făcut parte: Pr. Dumitru Daniel-Mirel – Parohia Chișineu-Criș I, Pr. Albiș Dan Viorel – Parohia Chișineu-Criș II, Pr. Lipovanu Cantemir – pensionar, Pr. Cîmpan Gheorghe – pensionar, Pr. Pavel Ioan – Parohia Sintea-Mare, Pr. Boțoc Viorel – Parohia Socodor, Pr. Ardelean Ovidiu – Parohia Socodor, Pr. Moțiu Traian – pensionar, Pr. Costin Sandu – Parohia Pilu, Pr. Dragoș Dumitru Milan – Parohia Vărșand, Pr. Gosta Gabriel – Parohia Șimand, Pr. Hurdea Mircea – Parohia Șimand, Pr. Mager Aurel – Parohia Nădab, Pr. Borca Florin – Parohia Șepreuș, Pr. Oprea Mihai – Parohia Țipari, Pr. Vidican Nicolae – Parohia Mișca, Pr. Hanțiu Adrian – Parohia Vânători.

La sfârşitul Tainei Sfântului Maslu, Pr. Costin Sandu, de la Parohia Pilu, a rostit cuvântul de învăţătură, temeluit pe citirile biblice ale zilei, legate de vindecarea orbului din Ierihon, dar și despre darul vieții și modul în care noi ne trăim viața pentru a moșteni viața veșnică.

După oficierea Tainei Sfântului Maslu, preotul paroh Dumitru Daniel-Mirel, a mulțumit preoților și credincioșilor pentru bucuria acestei seri duhovnicești. A urmat apoi susţinerea referatelor de către preotul gazdă, cu temele: Satul românesc: vatră a plămădirii, păstrării şi promovării conştiinţei naţionale şi eclesiale româneşti: Continuitatea vieţii ca tradiţie şi transmiterea valorilor moştenite de la generaţiile trecute și Patriarhul Nicodim Munteanu (1939-1948): 2019 – împlinirea a 80 de ani de la alegerea ca Patriarh al României (1939) – prezentare biografică, pe marginea cărora au urmat dezbateri  şi luări de cuvânt şi din partea celorlalţi preoţi participanţi. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Următoarea întâlnire a preoţilor din cercul misionar Chişineu-Criş va avea loc în data de 10 februarie, în parohia Nădab.

Pr. Mihai Oprea

1

2