Cerc misionar în Parohia Agrișul Mic

În Duminica a XXXI-a după Rusalii, în Biserica din Parohia Agrișul Mic, începând cu orele 16:00 s-au întrunit preoții Cercului-Misionar nr. 2 Beliu, coordonați din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu Arhiepiscopul Aradului, de părintele Radu-Petrică Belle, de la Parohia Bochia.
Întrunirea a debutat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu,la care au participat următorii preoți: Pr. Radu Sas, Parohia Agrişu – Mic, Pr. Nicolae Ciocan, Parohia Archiş, Pr. Răzvan Trip, Parohia Bocsig – Gară, Pr. Petru Ardelean, Parohia Chişlaca, Pr. Răzvan Nistor Chivulescu, Parohia Craiva, Pr. Marcel Drăgan, Parohia Hăşmaş, Pr. Ioan Vatrici, Parohia Răpsig, Pr. Ovidiu Oprişa, Parohia Rogoz, Pr. Ionel Morar, Parohia Seliştea, Pr. Teofil Nicuşor Trânc, Parohia Susag, Pr. Nicolae Monea, Parohia Tăgădău.
La sfârșit, pr. Răzvan Trip a ținut un cuvânt de învățătură despre lucrarea Bisericii în viața satului românesc.
Credincioșii prezenți au dat dovadă de aceeași credință și cumințenie, cu care satul românesc a îmbrățișat Biserica lui Hristos. Asemenea credincioșii sunt conștienți că veșnicia s-a născut la sat și că țăranii au fost capabili să dăruiască sfinți, genii și oameni de nădejde țării noastre.
În încheiere Părintele Paroh a mulțumit lui Dumnezeu pentru toate binefacerile venite asupra credincioșilor săi, soborului de preoți prezenți la Taina Sfântului Maslu și bineînțeles credincioșilor care s-au bucurat alături de noi în această aleasă și binecuvântată zi.
Preot Ardelean Petru,
Parohia Chișlaca

image

image

image