Manifestare de suflet, la Grădinița „Palatul Fermecat”

La Grădinița „Palatul Fermecat” din Arad a vut loc lansarea cărții Poezii copiilor… și pentru…Părinții lor a d-nei Sida-Florica Maxa. Evenimentul s-a bucurat de prezența unor invitați: Prof. Univ. Dr. Gabriela Kelemen (Universitatea „Aurel Vlaicu”), Arhim. Conf. Univ. Dr. Teofan Mada (Arhiepiscopia Aradului), cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei, Prof. Emilia Sorițeu, Prof. Ioana Camelia Moler (Inspectoratul Școlar Județean Arad) și Pr. Tudor Budeanu.
Lansarea cărții a fost moderată de Prof.drd. Adela Redeș (Director Casa Corpului Didactic Arad), care a subliniat importanța evenimentului pentru autoare, dar și pentru cei apropiați care o cunosc. D-na Florica Maxa are fericirea de a găzdui poezia, este sufletul care găzduiește poezia. Scriind poezii d-na Florica se exprimă pe ea însăși, încât realizarea acestui al treilea volum de poezii constituie un reflex special al ființei sale, a ceea ce este ea ca pedagog și a felului cum este ea ca ființă. Poeziile sale arată propria personalitate, credința sa vie în Dumnezeu și iubirea călăuzitoare a vocației de pedagog și mamă. În poeziile sale există o morală, ba chiar o spiritualitate a dăruirii artistice, care, în felul său, contribuie la viața și la renașterea comunității din care face parte. Numai dintr-o inimă care iubește poezia poate să iasă un lucru atât de frumos.
Arhim. Teofan Mada, vicar eparhial