Ierarhii arădeni au participat la ședința Consiliului Național al Rectorilor din România

Vineri, 1 februarie 2019, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, dimpreună cu Preasfințitul Părinte Episcop vicar Emilian Crișanul, auparticipat la ședința Consiliului Național al Rectorilor universităților din România, în Amfiteatrul Complexului M al Universității „Aurel Vlaicu” din Arad.

La această întrunire au fost prezenți: Ministrul Educației Naționale, prof. univ. dr. Ecaterina Andronescu, Secretarii de stat din MEN, prof. univ. dr. Ing. Gigel Paraschiv și prof. dr. Ing. Petru Andea, Secretarul de stat din Ministerul Cercetării și Inovării, Lucian Goergescu. Președinte al Consiliului Național al Rectorilor este prof. univ. dr. Sorin Mihai Câmpeanu, iar Secretar general este prof. univ. dr. Ing. Mihnea Costoiu, Președintele Comisiei pentru Apărare, Ordine Publică și Siguranță Națională din Camera Deputaților, deputat Dorel Gheorghe Căprar, senatorul Mihai Fifor, doamna Florentina Horgea, Prefectul Județului Arad, domnul Iustin Cionca, Președintele Consiliului Județean Arad, domnul Călin Bibarț, viceprimarul Municipiului Arad.

Consiliul Rectorilor ce a reunit la Arad elita academică din România, împreună cu doamna Ministru Ecaterina Andronescu, a fost organizat de către conducerea Universității ,,Aurel Vlaicu”din Arad, prin implicarea doamnei Rector Prof.dr. Ramona Lile.

doamna Rector al Universității Aurel Vlaicu, prof. dr. Ramona Lile, pentru reușita organizării acestui Consiliu al Rectorilor ce reunește la Arad elita academică din România împreună cu doamna Ministru Ecaterina Andronescu.

Corul Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, condus de Arhid. Dr. Tiberiu Ardelean, în deschiderea întrunirii au cântat rugăciunea Tatăl nostru și Imnul academic.

Protos. Iustin Popovici

image

image

image

image

image

image

image

image