Praznicul Botezului Domnului la Catedrala Veche din Arad

Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului s-a aflat în ziua praznicului Botezului Domnului în mijlocul clericilor şi credincioşilor veniţi în număr mare la Catedrala Veche din Arad. Cu acest prilej, Preasfinţia Sa a săvârşit Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

Din sobor au făcut parte: Pr. Flavius Petcuţ, protopopul Aradului, Pr. paroh Traian Micoroi, Pr. Prof. Cristinel Ioja, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, Pr. Teodor Pavel, Pr. Ioan Lazăr, Arhid. Gheorghe Lehaci și Arhid. Viorel Herlo.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţitul Părinte Emilian, a vorbit credincioşilor prezenţi despre Botezul Domnului și botezul nostru. De asemenea, Ierarhul a explicat credincioşilor semnificaţia Aghiasmei Mari şi folosul ei în viaţa noastră creştinească şi a tot ceea ce ne înconjoară.

După Sfânta Liturghie, Preasfinţia Sa, înconjurat de soborul slujitor, a săvârşit slujba de sfinţire a Apei celei mari.

La final, sutele de credincioşi prezenți, cu multă răbdare şi în bună rânduială, au luat Aghiasmă Mare din vasele anume rânduite în curtea Catedralei Vechi.

Protos. Iustin Popovici

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Foto credit: www. livearad.ro