CERC PASTORAL MISIONAR ÎN PAROHIA CLADOVA

Duminică, 24 februarie 2019, a avut loc întrunirea cercului pastoral-misionar Radna în parohia Cladova, coordonat, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul părinte Ungur Daniel , preot paroh la parohia Păuliș. Membrii cercului  s-au reunit la ora 13:00 săvîrșind Taina Sfîntului Maslu. Din sobor au făcut parte : pr.paroh. Covăsânțan Stelian, pr. Jivănescu Vasile ,pr. Corâci Cosmin, pr. Butar Pascu , pr. Florea Florin, pr. Ardelean Cornel, pr. Săvușcă Valentin și  pr. Ungur Daniel.

Anul 2019 fiind declarat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române „Anul omagial al satului românesc (al preoților,învâțătorilor și primarilor gospodari) ” și “Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu, Iustin Moisescu  și al traducătorilor de cărți bisericești”, la momentul potrivit părintele Florea Florin de la parohia Groșii Noi  a ținut un bogat cuvânt de învățătură având ca temă „Biserica centru vieții spirituale a satului românesc”.

  “Satul românesc a avut ca centru al întregii vieți spirituale,Biserica ,un adevărat axis mundi după expresia lui Mircea Eliade, în care se întâlnește cerul cu pământul, îngerii și sfinții cu oamenii, oamenii între ei, dar și vii cu morții, un univers întreg. În jurul sfîntului locaș, gravita toată viața comunității deoarece sfintele sărbători își au obârșia în cuvântul psalmistului: „tocmiți sărbătoare cu ramuri umbroasepână la coarnele altarului”.(ps.117,27)

Preotul paroh Covăsânțan Stelian a mulțumit preoților și credincioșilor oferind celor prezenți o agapă frățească.

Pr. Ungur Daniel

received_381878659263447

received_639984003100361