Instalarea noului preot în Parohia Conop

Zi de mare bucurie în parohia Conop, Protopopiatul Lipova, unde credincioșii și-au primit noul păstor spiritual, tânărul Viorel Iute. Parohia a rămas vacantă în urma trecerii la cele veșnice a vrednicului de pomenire Pr.Ciurlea Sorin Ioan, care a slujit cu multă dăruire timp de 30 de ani.Instalarea s-a făcut în cadrul Slujbei Vecerniei, săvârșită de Preaonoratul Părinte Mercea Nelu alături de un sobor de 8 preoți. După terminarea slujbei, părintele Protoiereu a instalat pe noul preot ca paroh al Parohiei Conop, dând citire ordinului de numire a acestuia. De asemenea a adresat un cuvânt în care a amintit că noul păstor duhovnicesc a fost cântăreț bisericesc timp de aproape 7 ani în parohia Arad-Bujac. Părintele protopop a oferit Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce și cheile bisericii noului paroh explicând simbolistica acestora pentru cel care le-a primit.

Părintele Viorel Iute a adus mulțumirile cuvenite Bunului Dumnezeu, pentru toate darurile revărsate asupra sa, Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, pentru încrederea și susținerea acordată, Preaonoratului părinte protopop, preoților slujitori, oficialităților locale, familiei, precum și tuturor credincioșilor care i-au fost alături în acest moment important al vieții sale. Un cuvânt de mulțumire emoționant a fost adus Preacucernicului Părinte Doctor Pop Vasile, precum și familiei acestuia din partea cărora a primit un real sprijin pe întreg parcursul creșterii sale duhovnicești și teologice.

Pr. Cosmin-Mihai Iordăchescu

Parohia Nicolae Bălcescu

2

3

4

5