CERC PASTORAL-MISIONAR ÎN PAROHIA USUSĂU

În data de 03.03.2019, preoţii din cadrul Cercului Pastoral-Misionar  Lipova , coordonat, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Ardeuan Florin ,din parohia Chesinț,s-au întrunit în parohia Ususău,protopopiatul Lipova.În cadrul acestei întrunirii s-a săvârşit slujba vecerniei  la care au luat parte credincioșii parohiei şi a parohiilor învecinate. Din sobor au făcut parte:Pr.Matei Florin din parohia Bata, Pr.Constantin Petru din parohia Lalașinț, Pr.Ungureanu Cristian din parohia Zăbalț, Pr.Balint Cosmin din parohia Lipova Băi, Pr.Moț  Raul din parohia Lipova, Pr Neicu Alexandru din parohia Lipova , Pr.Ardeuan Florin din parohia Chesinț și preotul paroh Bocancios Victor.

Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta, ca „Anul omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari)” și „Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti Patriarhia Română”, preotul Moț Raul de la parohia Lipova a susţinut referatul cu tema  : „Biserica -centru vieții spirituale a satului românesc .Viziunea liturgică asupra creației și a vieții umane”.

„Satul nostru de astăzi nu mai este o realitate organică spirituală, ci este una care a intrat într-un pronunţat proces de destrămare, aşezarea veche a satului cu toate orânduielile sale se schimbă şi merge spre o aşezare de tip modern, formele, activităţile, toată structura socială a satului îmbracă o altă imagine, sensul colectiv al activităţilor satului dispare în faţa celui individual, iar bătrânii care mai sunt în sat, sunt ultimii mohicani ai culturii populare, emanciparea faţă de tradiţii o vedem în forma şi orientarea caselor noi, aceste vile aprinse în culori care nu mai sunt construite către Răsărit sau Miazăzi, ci sunt spre toate direcţiile, fântâna din centrul satului, altădată un simbol al satului, protejată de toată comunitatea, a devenit un bun privat.”

La final părintele paroh Bocancios  Victor a mulțumit preoților și credincioșilor prezenți,oferind tuturor o agapa frățească.

Pr. Ardeuan Florin

20190303_160930

20190303_163440

20190303_164441