CONCERT PREPASCAL LA CATEDRALA ARHIEPISCOPALĂ DIN ARAD

Cu binecuvântarea Înalpreasfințitului Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al eparhiei Aradului, în seara zilei de 19 aprilie, a avut loc un concert cu numele „Acestea zice Domnul” în Catedrala Arhiepiscopală din Arad.

Concertul a fost susținut de „Grupul Vocal Trifon Lugojan”, grup format în strana Catedralei în anul 2011 la inițiativa lui Roz Marinel, cântāreț la strana Catedralei şi a bunului său prieten Sfetcu Sebastian. Numele acestui grup vocal vine de la marele profesor Trifon Lugojan, fost compozitor şi profesor de muzică bisericească ortodoxă din Arad care a contribuit în mod decisiv la proiectul de uniformizare a muzicii bisericești arădene, realizând notația muzicală pentru toate slujbele cultului liturgic ortodox, în conformitate cu melosul liturgic interpretat în bisericile ortodoxe din județul Arad.
Concertul a fost prezentat de Arhid. Alexandru Tiulea, slujitor la Catedrala Arhiepiscopală „Sfânta Treime”, acesta le-a vorbit celor prezenți despre importanța şi frumusețea cântării corale.
În programul cultural-artistic s-au interpretat lucrări de: N. Lungu, D. Bortneanschi, Gh. Cucu, Gh. Mandicevschi, Ch. W. Gluck şi Sabin Drăgoi, din repertoriu fãcând parte cântările : „Cămara Ta”, „Stihira a II-a”, „Până Când”, „Doamne pe noi miluieşte-ne”,” Miluieşte-mă Dumnezeule”, „Şi era la ora a şasea”,”Deschideți mari ale cerului porți” şi ” Acestea zice Domnul” -Solişti-Sofia Daiana, elevă la liceul de arte Sabin Drăgoi şi Iordăchescu Marian, elev la Seminarul Teologic Ortodox din Arad. Pe lângă aceste cântãri corale, cei prezenți au audiat şi câteva pricesne precum: „Pe Domnul lăudați-l” Solist-Carla Maria Girigan şi „Unde să mă duc eu Doamne?” Solişti -Carina Pirtea şi Sfetcu Sebastian.
La final pr. Simion Mladin, eclesiarhul Catedralei Arhiepiscopale, a mulțumit grupului coral pentru frumosul concert susținut dar şi celor prezenți.

Dorin-Ioan Neag, membru-„Grupul Vocal Trifon Lugojan”

image

image