Lucrări de înnoire în Parohia Căprioara și Filia Valea Mare

Sub egida” Fiecare an cladeste”, in Parohia Caprioara, Protopopiatul Lipova, acum la inceput de primavara si aproape de sfantul praznic al Pastilor, prin pronia Tatalui Ceresc, sub conducerea preotului paroh Suba Laurentiu si cu ajutorul exclusiv al credinciosilor din Caprioara si Valea Mare s-au implinit deja cateva din obiectivele pe care ni le-am propus pentru anul mantuirii 2019.
Vrednici urmasi ai inaintasilor lor, credinciosii din Caprioara,nu au uitat nicicand pe cei care azi isi dorm somnul de veci in “progage”(cimitirul) satului, si datorita credintei si determinarii carora, cei de azi au un locas de rugaciune, pe care il putem numi, fara falsa modestie una dintre “catedralele” Vaii Muresului. In acest spirit al recunostintei fata de cei plecati dintre noi, au pus mana de la mana si au dat o noua fata cimitirului satului prin imprejmuirea cu plasa de sarma si cu stalpi de beton, cu usi noi vopsite intr-o culoare verde, ce aduce aminte de locul plin de verdeata si lumina dumnezeiasca in care credem si nadajduim ca se odihnesc cei repausati aici si nu numai.
Nici credinciosii din Valea Mare nu s-au lasat mai prejos decat fratii lor caprioreni, ba dimpotriva, desi o comunitate restransa, cu putin peste o suta de persoane, acum la rastimpul dintre Duminica Crucii si Praznicul Floriilor, au pus in practica vietii lor stihul “ Crucii Tale ne inchinam Hristoase si sfanta Invierea Ta o laudam si o marim”. Astfel in saptamana a sasea a Postului Mare, prin ravna credinciosilor si din marinimia lor au strans suma necesara pentru a inlocui cele doua ornamente (reprezentand doua torte sau sfesnice, distruse de trecerea implacabila a timpului ) de la baza turnului bisericii din Valea Mare, cu doua cruci treflate din inox, lucrate manual de mesteri adusi de la Faget(TM).
Multumim lui Dumnezeu, ca desi numarul credinciosilor in aceste doua localitati, pe an ce trece este tot mai mic,totusi credinta este la fel de mare si puternica in sufletele oamenilor, pe cat de mari si inalte se ridica spre cer turnurile celor doua biserici din Caprioara si Valea Mare.
Cu aceste ganduri multumim credinciosilor pentru tot sprijinul si rugam pe milostivul Dumnezeu sa rasplateasca tuturor pentru intreaga osteneala!

Pr.ic.stav. SUBA LAURENTIU IOAN

image

image

image