Seminarii educativ-preventive derulate la Școala Gimnazială din Șimand

Școala Gimnazială din Șimand a organizat joi, 18 aprilie 2019, două seminarii educativ-preventive. Primul seminar a avut ca temă fenomenul de tip bullying în școli, iar în al doilea seminar s-au analizat fenomenele pe cât de întunecate, pe atât de complexe: consumul de droguri și traficul de persoane. Îndividualismul și egocentrismul uman deviant îi consideră pe alții într-o perspectivă pur utilitaristă. Tendința de „comercializare” a celuilalt atinge cea mai dramatică formă în traficul de persoane, care constituie o dureroasă rană în trupul umanității contemporane. Seminariile educative au fost coordonate de agent șef Tocan Ciprian (din cadrul IPJ Arad), la care au participat reprezentanții Arhiepiscopiei Aradului (arhim. Conf. Univ. Teofan Mada, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului), ai Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog (inspector de specialitate Ladislau Ungurean), ai Agenției Naționale a Traficului de Persoane Timișoara (inspector de specialitate Ana Maria Cordun) și ai Inspectoratului Jandarmeriei (locotenent Bosoncea Valentin). De asemenea, la evenimente au participat cadre didactice de la Școala Gimnazială Șimand (Prof. Truț Maria, Prof. Sas Patricia, Prof. Indreica Diana Maria, Prof. Tolan Liana, Prof. Șușoarcă Anișoara, Prof. Bichicean Elena, Prof. Pantea Nela, Prof. Mornăilă Dana și Prof. Cordoș Mihaela), ai Primăriei Șimand, ai confesiunilor creștine locale, precum și ai Centrului Județean de resurse și asistență educațională (d-na Gendelon Carmen). La aceste seminarii au participat un număr de 200 de copii, care au arătat un viu și real interes față de subiectele discutate, adresând întrebări și implicându-se în dialoguri interactive.

Arhim. Teofan Mada, vicar eparhial