Chiriarhul arădean a sfinţit crucea din Dealul Şiriei

În cadrul evenimentelor organizate în Localitatea Şiria cu prilejul împlinirii a 850 de ani de atestare documentară, în cea de-a cincea zi a evenimentelor desfășurate sub genericul „Șiria pe treptele istoriei”, vineri, 28 iunie, Întâistătătorul Eparhiei arădene, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, alături de un numeros sobor de preoţi din Protopopiatul Lipova, a oficiat slujba de sfințire a Crucii din Deal.

Cu acest prilej, Chiriarhul arădean a rostit un cuvânt în care a arătat legătura dintre cetăţile istorice din întreaga zonă: Şiria, Şoimoş, Dezna, Deva şi crucile aşezate pe înălţimi: Muntele Mic, Semenic, Dealul Guşteriţa, Muntele Caraiman şi cinstite de popor

Crucea de la Şiria a fost ridicată ca simbol de prețuire a înaintașilor participanți la Marea Unire și a împlinirii celor 850 de ani de atestare documentară a localității Șiria.

Ulterior oficierii serviciului religios, la Casa de Cultură „Ioan Slavici” Șiria a avut loc conferința „Sub pavăza crucii ne apropiem de Dumnezeu”.

Protos. Iustin Popovici