Hramul bisericii din satul Clit, Parohia Hăşmaş

Sâmbătă, 20 iulie 2019, credincioșii din Parohia Hășmaș, Protopopiatul Ineu au participat într-un număr impresionant la hramul bisericii din Filia Clit care şi-a cinstit ocrotitorul, pe Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul. După Sfânta Liturghie a urmat Taina Sfântului Maslu  săvârșită de un sobor de preoți din care a făcut parte: Pr. Paroh Dragan Marcel Dorin, Pr. Sas Radu de la Parohia Agrișu Mic, Pr. Constantinescu Radu – de la Biserica Spitalul Ineu, Pr. Culda Florin de la Parohia Vasile Goldis. În Biserica din filia Clit nu a mai fost săvârșită Taima Sfantului Maslu de mai bine de 15 ani.

Cuvântul de învăţătură al Pr. Radu Constantinescu a fost despre bucuria de a trăi întru Hristos, specificând însemnătatea Sfântului Maslu, a Spovedaniei si  Împărtășanei în viața fiecarui creștin.

La final, părintele paroh Drăgan Marcel-Dorin a mulțumit tuturor preoţilor şi credincioşilor prezenţi, după care au fost invitați la o agapă frățească. 

Pr. Drăgan Marcel-Dorin