Instalare de preot în Parohia Grăniceri

Duminica a treia dupa Rusalii a constituit pentru credinciosii parohiei Graniceri, Protopopiatul Arad, un prilej de mare bucurie duhovniceasca si un moment pastoral de o importanta aparte, prilejuit de instalarea noului păstor de suflete pentru aceasta parohie.

Parohia Graniceri a devenit vacanta in urma cu cateva luni prin decesul parintelui Aurel Faur, care a slujit in aceasta parohie vreme de cativa zeci de ani.

In urma concursului organizat de Arhiepiscopia Aradului pentru ocuparea postului de preot paroh al acestei parohii, a fost desemnat parintele Adinel Popovici, din parohia Baru Mare, judetul Hunedoara.

La orele dupa-amiezii, in biserica parohiala din Graniceri, in prezenta oficialitatilor centrale si locale si a numerosilor credinciosi prezenti, a avut loc ceremonia de instalare, oficiata de Preacucernicul parinte Flavius Petcut, protopopul Aradului.

Momentul festiv a debutat prin oficierea slujbei de vecernie sub protia parintelui protopop Flavius Petcut, de catre un sobor numeros de preoti din Cercul pastoral-misionar Chisineu-Cris, coordonat din incredintarea Inaltpreasfintitului Parinte Arhiepiscop Timotei de catre preotul Daniel-Mirel Dumitru, de la parohia Chisineu-Cris I, la care s-au adaugat si alti preoti invitati ai parintelui nou instalat.

Dupa otpustul vecerniei a avut loc oficiul de instalare. Parintele protopop a inmanat parintelui Adinel Popovici Sfanta Evanghelie, Sfanta Cruce si cheile bisericii, insotind fiecare din aceste gesturi simbolice cu un cuvant adecvat prin care a subliniat legatura dintre aceste trei lucruri amintite si lucrarea de pastoratie a unui preot in parohia ce i-a fost incredintata. In finalul cuvantului sau, parintele protopop l-a felicitat pe noul pastor al parohiei Graniceri urandu-i succes in pastoratie si i-a indemnat pe credinciosii parohiei sa-l primeasca cu bucurie pe noul lor pastor si sa-l sprijine in toate lucrarile pe care le va intreprinde pentru bunul mers al parohiei.

Din partea conducerii localitatii, a luat apoi cuvantul domnul primar al comunei Graniceri, exprimand bucuria intregii localitati pentru investirea noului preot si asigurandu-l pe acesta de intregul sau sprijin.

A luat apoi cuvantul si domnul primar al localitatii Baru Mare, care a fost si dansul prezent la aceasta manifestare, fiind insotit de un grup de peste 150 de credinciosi din parohiile pastorite anterior de parintele Adinel si care au dorit sa fie alaturi de cel care le-a fost pastor la acest moment solemn din viata preacucerniciei sale.

In incheiere, parintele Adinel Popovici a facut o scurta prezentare a activitatii sale preotesti desfasurata in parohiile anterioare, dupa cum urmeaza: cinci biserici restaurate, doua case parohiale renovate si trei monumente inchinate Eroilor Neamului, lucrari pentru care parintele a fost distins de catre Preasfintitul Parinte Gurie, Episcopul Devei si Hunedoarei, cu titlul de iconom stavrofor.

Parintele Adinel a adus apoi cuvenitele multumiri adresate Inaltpreasfintitului Parinte Arhiepiscop Timotei, parintelui protopop, celorlalti preoti prezenti, oficialitatilor si tuturor credinciosilor prezenti.

Seara s-a incheiat cu o agapa frateasca la Caminul cultural din localitate.

Parintele Adinel Popovici este originar din comuna Barzava, judetul Arad; este absolvent al Seminarului Teologic Ortodox Liceal din Arad-2003 si al Facultatii de Teologie din Arad-2007.

Preot Daniel Dumitru