Instalarea noului preot în Parohia Căpruţa

Ziua de 14 Iulie  fost o zi cu o însemnătate deosebită pentru credincioșii parohiei Căpruța, aceștia primindu-și noul păstor sufletesc, în persoana părintelui Lulaș Dan-Ioan.La ceasul de slujbă al Vecerniei în Biserica parohială din Căpruța a fost oficiat Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos de un sobor de preoți din Protopopiatul Lipova avându-i ca reprezentanți de seamă pe părintele protopop Mercea Nelu împreună cu părintele coordonator de cerc pastoral misionar Ungur Daniel de la parohia Păuliș, alături de ceilalți preoți au facut parte și preoții Cicirean Dorin, Stratulat Marius-Cristinel și Sucigan Cosmin foști slujitori ai Altarului din Căpruța, cel din urmă păstorind biserica vreme de aproape 5 ani La finalul slujbei, din binecuvântarea Înalt Preasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscop al Aradului, părintele Mercea Nelu, Protopopul Lipovei, a oficiat instalarea tânărului preot, ca paroh al acestei parohii. Acesta i-a înmânat noului preot Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce și cheia bisericii, evidențiind simbolismul acestora pentru cel căruia se încredințează.

Dintre oaspeții de seamă ai parohiei Căpruța a făcut parte părintele profesor universitar doctor Constanin Rus, fiu al satului, care în cuvîntul sfinției sale a marcat perioada de slujire a preoților din parohia Căpruța din secolul XVIII până în zilele noastre evidențiind și existența unui cor care da răspunsurile la Sfânta Liturghie pe note scrise de Ioan Vidu.

Noul preot al parohiei Căpruța, a adus mulțumire lui Dumnezeu pentru învrednicirea de a fi hirotonit preot și pentru toate binefacerile revărsate asupra sa și asupra familiei sale, a mulțumit deopotrivă Înalt Preasfințitului Părinte Timotei pentru frumoasa misiune de a fi păstor sufletesc al credincioșilor din parohia încredințată spre păstorire. Alese mulțumiri au fost aduse atât preoților care au desfășurat activitatea de păstori ai parohiei Căpruța cît și celorlalți preoți care au dat răspuns invitației sale, nu în ultimul rând a adresat un cuvînt de mulțumire și membrilor consiliului parohial și tuturor celor care au contribuit la buna organizare și desfășurare a instalării sale ca preot.

Mulțumiri au fost aduse și Preaonoratului Părinte Protopop, preoților slujitori, reprezentanților oficialităților locale precum și tuturor cedincioșilor prezenți la acest eveniment important al întregii comunități din parohia încredințată, precum și numeroșilor credincioși din localitațile Julița și Nicolae Bălcescu, care au fost alături de noul preot și familia acestuia.                                 

​Un emoționant cuvânt de mulțumire, a fost adus de către Părintele paroh, părinților și bunicilor săi, evidențiind că prin dragostea lor față de Hristos și prin sacrificiile lor, a ajuns sa fie astazi un slujitor al Domnului, propovăduitor al Evangheliei lui Hristos.

La final, toți cei prezenți, au luat parte la o agapă creștinească pregatită cu acest prilej.

Pr. Daniel Ungur