CERC PASTORAL-MISIONAR ÎN PAROHIA HĂLMAGIU

Duminică, 8 septembrie 2019, Parohia Ortodoxă Hălmagiu din Protopopiatul Sebiș a găzduit întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Hălmagiu, coordonați din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Cristian-Mihăiță Bacoș, preot paroh la Parohia Hălmagiu.

Pentru a marca cum se cuvine hramul bisericii parohiale, ziua a început cu săvârşirea Utreniei și a Sfintei Liturghii, la finalul căreia s-a săvârșit slujba Parastasului pentru toți ostenitorii adormiți care au slujit în biserica din Hălmagiu: protopopi, preoți, diaconi, cântăreți, paraclisieri, epitropi, prescurărițe; precum și săvârșirea slujbei de Te-Deum cu prilejul începerii noului an școlar.

A doua parte a manifestărilor a continuat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu în biserica parohială cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”. Din sobor au făcut parte următorii: Pr. Paroh Bacoș Cristian Mihăiță, Pr. Florea Ioan – Parohia Tisa, Pr. Bulea Mihai – Parohia Bănești, Pr. Ancaș Gheorghe – Parohia Vârfurile, Pr. Briciu Ciprian – Parohia Hălmăgel, Pr. Tulcan Cătălin – Parohia Luncșoara, Pr. Șerban Adrian – Parohia Poienari, Pr. Horga Marius – Parohia Budești, Pr. Zadic Andrei – Parohia Brusturi, Pr. Buda Ionuț – Parohia Lazuri, Pr. Roman Cosmin – Parohia Țărmure, Ierodiacon Hobe Veniamin. Bogatul și frumosul cuvânt de învățătură a fost rostit de către părintele Florea Ioan de la parohia Tisa care a explicat semnificația minunatului praznic de astăzi al Nașterii Născătoarei de Dumnezeu. Părintele Paroh Bacoș Cristian Mihăiță a susţinut, în conformitate cu tematica anului omagial 2019 în Patriarhia Română, referatul cu temele: „Clerici și slujitori ai bisericii strămoșești din Ținutul Hălmagiului” și „Învățători devotați în satele românești din Ținutul Hălmagiului”, astfel, la final, mulțumind tuturor celor prezenți.

Radu-Mihai Popoviciu