Cerc Pastoral-misionar în Parohia Minişel

În prima zi a anului bisericesc, duminică, 1 septembrie 2019, în biserica din Minişel, cu hramul “Înălţarea Domnului”, a avut loc întrunirea cercului pastoral-misionar Târnova, condus, din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către părintele Gabriel Streulea, de la parohia Şilindia.Evenimentul a început la orele 15:00 prin săvârşirea Tainei Sfântului Maslu, unde a slujit un sobor format din 10 preoţi. La finalul slujbei părintele Gabriel Streulea, de la parohia Şilindia, a rostit un cuvânt de învăţătură, prezentând câteva aspecte importante ale Sfântului Maslu, amintind apoi şi de Evanghelia ce s-a citit dimineaţă la Sfânta Liturghie.

După slujbă preoţii s-au îndreptat spre şcoala din localitate, unde părintele paroh Marius Lucaciu, a susţinut, în conformitate cu tematica anului omagial 2019 în Patriarhia Română, referatul cu tema: „Patriarhul Nicodim Munteanu – înţelept păstor şi apărător al Bisericii în timpul unei perioade tulburi din istoria ţării.” Părintele referent a prezentat pe scurt viaţa celui care avea să devină cel de-al doilea patriarh al Bisericii Ortodoxe Române. După perioada arhipăstoririi Patriarhului Miron Cristea (1925-1938), în România a urmat o perioadă tulbure, marcată de schimbări politice, de pierderi ma­jore de vieți omenești și daune materiale pricinuite de cel de-al Doilea Război Mondial, dar și de începutul unui regim opresiv – regimul comunist. Alături de întreg poporul român, Biserica Ortodoxă s-a confruntat cu aceleași provocări și greutăți, căutând să rămână alături de păs­toriții săi, în ciuda restric­țiilor și greutăților de tot felul. Aceste schimbări majore prin care a trecut țara în perioada 1939-1948 au marcat viața oamenilor și instituțiilor statului român. În acea vreme, la cârma Bisericii noastre s-a aflat o personalitate deosebită a Ortodoxiei românești: Patriarhul Nicodim Munteanu. Acesta a ţinut la un singur scop: păstrarea vie în sufletele românilor a Evangheliei Mântuitorului Iisus Hristos.

La final, părintele paroh Marius Lucaciu a mulţumit tuturor preoţilor prezenţi, oferind la final o agapă frăţească.

Pr. Gabriel Streulea, Parohia Şilindia