Crăciunul și bucuria de a dărui, în Parohia Hălmăgel

Fiul lui Dumnezeu, Cel neîncăput și necuprins a binevoit a încăpea în pântecele Fecioarei Maria pentru a oferi o nouă șansă, un nou început omului căzut în păcat! Despre asta e Crăciunul…despre binecuvântarea unui nou început, despre bucuria imensă de a dărui dragoste, înțelegere, compasiune celor din jur. De aceeași bucurie negrăită s-au împărtășit și copilașii din Parohia Hălmăgel, cu filia Sârbi, când, pe fundal de colinde îngerești, și-a făcut apariția blândul Moș Crăciun. Ca în fiecare an, el a avut un ajutor de nădejde în persoana doamnei Tonta Smaranda, care s-a ocupat în totalitate de achiziționarea cadourilor  al cărei efort nu a rămas nerăsplătit, bucuria în ochii copilașilor a fost una incomensurabilă, iar preotul paroh Briciu Nicolae Ciprian a adus mulțumirile de cuviință, scoțând în evidență gestul creștinesc demn de luat ca exemplu.

Preoteasa Codruța Briciu