Membrii ASCOR Arad însoțiți de PS Emilian Crișanul i-au colindat pe vârstnicii de la Centrul Medical din Vladimirescu

Joi, 12 decembrie 2019, membrii ASCOR Arad au fost în misiune la Centrul Medical Laser System din comuna Vladimirescu. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, tinerii din ASCOR i-au colindat pe vârstnicii de la acest centru.

La finalul programului toți cei prezenți au cântat colinda ” O, ce veste minunată ” și un frumos „Mulți ani trăiască!”. Alături de membrii ASCOR a fost Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, Preacucernicul Părinte Gheorghe Gligor, consilier social în cadrul Arhiepiscopiei, Preacucernicul Părinte Lucian Farcașiu, părintele coordonator al ASCOR și Preacucernicul Părinte Bogdan Tod. Preasfinția Sa le-a oferit tuturor câte o iconiță și le-a pus la suflet un cuvânt de mângâiere, îndemnându-i pe membrii ASCOR să-și iubească aproapele, să-și prețuiască viața și să nu uite niciodată de cei vârstnici și aflați în suferință . Mulțumirea vârstnicilor s-a putut vedea în lacrimile de bucurie pe care le-au avut. Totodată, ASCOR Arad a dăruit Centrului calendare pentru anul 2020. Înainte de plecare, tinerii împreună cu PS Părinte Emilian au cântat „Vin colindătorii ” .

Marius-Gheorghe Danciu, președinte ASCOR Arad