Hramul Catedralei Arhiepiscopale din Arad

De praznicul Sfintei Treimi care este şi hramul Catedralei Arhiepiscopale din Arad, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în pridvorul catedralei, înconjurat fiind de un ales sobor de preoţi şi diaconi.

Chiriarhul arădean, în cuvântul de învăţătură, a vorbit despre ,,Teologia icoanei Sfintei Treimi” (în baza citirilor scripturistice ale praznicului: Efes. 5; Matei 18), în lumina hramului catedralei ce poartă pe frontispiciu icoana Sfintei Treimi după modelul pictorului Rubliov (Sfântul Andrei Iconograful), cu mențiunea existenței și unui model tradițional. În acest cadru, Ierarhul a arătat însemnătatea icoanei în general, cu aceea de a cuprinde, după putința omenească, măreția divină, însă cu darul inspirației și urmând canoanele iconografice, transpun pe credincios în atmosfera de evlavie creștinească. De icoana de referință se atașează și pioasă istorie cu tâlcuirea ce redă planurile ei de desfășurare tâlcuite de cei competenți, lăsând și credincioșilor a înțelege rosturile înalte ale tainei – cel istoric, biblic, cel dogmatic, de învățătură și simbolic de înălțare a credinciosului spre frumusețile nepieritoare. Astfel, în ziua de hram credincioșii catedralei, odată mai mult, au prilejul de a contempla icoana Sfintei Treimi spre apropierea de adevărul dumnezeiesc, a subliniat Înaltpreasfinția Sa.

La sfânta slujbă de hram a participat un număr mare de credincioşi arădeni veniţi din tot oraşul.

Protos. Iustin Popovici