Instalare de preot în Parohia Fiscut

Din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, în Duminica a 9-a după Rusalii, credincioșii din Parohia Fiscut, Protopopiatul Arad, și-au primit pe noul păstor de suflete în persoana părintelui Valentin Goronea, fiu al satului.

Evenimentul a debutat cu săvârșirea Vecerniei de către un sobor de preoți sub protia Preaonoratului Părinte Flavius Petcuț, Protopopul Aradului. Din sobor au făcut parte: Arhid. Tiberiu Ardelean – Inspector eparhial, Pr. Marius Braiț – Parohia Cermei (fostul preot paroh), Pr. Sandu Sergiu-Parohia Firiteaz, Pr. Marius Ardelean –Parohia Șagu, Pr. Sorin Higioșan-Parohia Zădăreni, Pr. Cosmin Chiroiu-Parohia Gotlob, Pr. Răzvan Sas-Parohia Vinga și Pr. Valentin Goronea.
Părintele protopop Flavius Petcuț a vorbit despre importanța păstorului sufletesc în viața spirituală a credincioșilor, făcând referire și la Evanghelia zilei, subliniind legătura Sf. Ap. Petru cu Mântuitorul Iisus Hristos. De asemenea, a fost apreciată și activitatea Părintelui Goronea Valentin în fosta parohie Hunedoara Timișană, îndemnându-l să continue această lucrare și în noua parohie. După tradiție, noul preot paroh a primit din partea părintelui Protopop Sfânta Cruce, Sfânta Evanghelie și cheile bisericii.
Părintele Marius Braiț, fostul preot paroh, a mulțumit Părintelui Protopop, precum și Părintelui Inspector Arhidiacon Tiberiu Ardelean pentru sprijinul acordat în cei 6 ani de preoție în cadrul acestei parohii, îndemnându-i pe credincioși să fie alături de noul paroh în misiunea sa.
La final, părintele paroh a mulțumit preoților prezenți pentru împreuna slujire, precum și credincioșilor veniți în număr mare din Hunedoara Timișană cât și din celelate sate aparținătoare comunei Șagu.
Pr. Răzvan Sas