Prezență chiriarhală la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În Duminica a 18-a după Rusalii, 27 septembrie 2020, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie săvârșită de către un sobor de preoți și diaconi în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad.

La momentul rânduit, cuvântul de învățătură a fost rostit de către Părintele Simion Mladin, eclesiarhul catedralei.

În cadrul slujbei s-au rostit rugăciuni pentru odihna sufletului vrednicului de pomenire Mitropolit Nicolae Corneanu al Banatului, la 6 ani de la trecerea sa la cele veșnice.

În seara zilei, Chiriarhul arădean a participat la Slujba Vecerniei săvârșită în Catedrala Arhiepiscopală. 

Cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură despre ,,Personalitatea Sf. Ier. Antim Ivireanul”, prăznuit în această duminică, cu locul câștigat în istoria Bisericii Ortodoxe, îndeosebi a celei române, subliniind activitatea culturală și socială precum și ctitoriile grăitoare pentru meritele unanim recunoscute.

Protos. Iustin Popovici

Foto: Dorin-Ioan Neag