Colindători în Parohia Prunișor

Cu câteva zile înainte de Slăvitul Praznic al Nașterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos, tinerii din Parohia Groșeni însoțiți de către părintele Radu Sas, au poposit în mijlocul comunității din Parohia Prunișor, pentru a îmbălsăma sufletele credincioșilor cu minunatele colinde tradiționale, în cinstea amintirii momentului întrupării și venirii lui Mesia pe pământ.
Seara a debutat cu săvârșirea slujbei Vecerniei în biserica parohială, unde tinerii grupului catehetic „Sfântul Stelian” al Parohiei Prunișor, au dat răspunsurile la sfânta slujbă, după care a urmat mult așteptatul moment al colindatului în care tinerii din cele două parohii ne-au încântat muzical și duhovnicește.
La final, preotul paroh Florin Avram, a mulțumit celor ce au adus vestea cea bună, i-a felicitat pentru frumoasa interpretare și, totodată, a apreciat inițiativa și munca depusă de colindătorii care au binevoit să ne încălzească inimile în vremurile restrânse și triste în care ne aflăm.
Student teolog, Denis-Alexandru Roșu-Drăgan