Sfântul Ier. Grigorie Teologul, ocrotitorul Parohiei Șeitin

În seara zilei de duminică, 24 ianuarie, credincioșii din Parohia Ortodoxă Română Șeitin și-au sărbătorit ocrotitorul spiritual, pe Sf. Ierarh Grigorie Teologul.

Pe lângă preoții slujitori ai acestei parohii PC Pr. Lazăr Nicolae Mirel și PC. Pr. Bosancu Alin s-au alăturat în sobor Preacuviosul Părinte Clement Iordache de la Mănăstirea Arad-Gai, PC. Pr. Gheorghe Pop, PC. Pr. Mircea Nicolau, PC. Pr. Ponta Ioan, PC. Pr. Ciprian Tripa, PC. Pr. Felician Crăciun, PC. Pr. Marius Stratulat, PC. Pr. Radu Kosztner, PC. Pr. Axente Mureșan și PC. Pr. Lazăr Flavius.
Cuvântul de învățătură a fost rostit de Părintele Lazăr Flavius, arătând viata și importanta învățăturii Sfântului Grigorie Teologul pe care a lăsat-o ca tezaur Ortodoxiei și ca apărare a credinței.
La finalul slujbei Pr. Paroh Lazăr Nicolae Mirel a mulțumit preoților și credincioșilor care au participat la slujba Vecerniei cu Litie.
Pr. Lazăr Nicolae Mirel