Cerc pastoral – misionar în Parohia Nădab

În Duminica a 3-a dupa Pasti, a Femeilor Mironosite, parohia Nadab din protopopiatul Arad, a fost gazda întrunirii preoţilor din Cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş, coordonați din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Dumitru Daniel-Mirel, de la parohia Chişineu-Criş I.
Întrunirea a debutat la ora 1700, prin oficierea Tainei Sfântului Maslu de către preoţii slujitori și în prezența unui număr mare de credincioși . Au fost prezenţi: Pr. Daniel-Mirel Dumitru-parohia Chişineu-Criş I, Pr. Cantemir Lipovanu-preot pensionar, Pr. Viorel Boţoc-parohia Socodor, Pr. Gabriel Gosta- parohia Şimand, Pr. Aurel Mager-parohia Nădab, Pr. Mircea Hurdea-parohia Şimand, Pr. Ioan Pavel-parohia Sintea-Mare, Pr. Florin Borca-parohia Sepreus, Pr. Dan-Viorel Albiş-parohia Chişineu-Criş II, Pr. Ovidiu Ardelean-parohia Siclau, Pr. Adinel Popovici-parohia Grăniceri, Pr. Mihai Oprea-parohia Ţipari, Pr. Sandu Costin-parohia Pilu, Pr. Adrian Hanţiu-parohia Vânători, Pr. Nicolae Vidican-parohia Mişca şi Diac. Florin Pavel-parohia Chişineu-Criş I.
Cuvântul de învăţătură la Taina Sfântului Maslu a fost rostit de părintele Ioan Pavel, de la parohia Sintea -Mare, care a evidențiat prin cuvinte frumoase câteva înţelesuri pe care le desprindem din această frumoasă duminica . De asemenea, părintele a subliniat în cuvântul său şi importanţa perioadei postpascale pe care o traversăm şi în care transpare cu putere Lumina Învierii din morţi a Domnului nostru Iisus Hristos. Deasemenea, părintele a evidenţiat în cuvântul său faptul că femeile mironosiţe şi, în chip special Maica Domnului, sunt modelul femeii creştine.
Preotul paroh, Aurel Mager a mulțumit în încheiere preoţilor şi credincioşilor prezenţi, susținând apoi referatele cu următoarele teme:,,Activitatea misionară a parohiilor româneşti din vecinătatea graniţelor tării’’ şi ,,Problema morţii în viziunea Sfinţilor Părinţi ai Bisericii”. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească.
Următoarea întâlnire a preoţilor din cercul misionar Chişineu-Criş va avea loc în data de 30 mai, în parohia Vanatori.
Pr. Daniel-Mirel Dumitru