De sâmbătă putem renunța la purtatul măștii în aer liber

De sâmbătă, 15 mai, putem renunța la purtatul măștii în aer liber, a anunțat joi Președintele Klaus Iohannis. Restricțiile de circulație pe timp de noapte sunt eliminate, iar magazinele își reiau programul normal.

„Din 15 mai, se elimină portul măştii în exterior, cu câteva excepţii – pieţele, târgurile sau staţiile de transport public. În mijloacele de transport va rămâne obligatorie, la fel şi în spaţiile închise”, a declarat Președintele României.

„A doua măsură este eliminarea restricţiilor de circulaţie noaptea şi se elimină orice restricţii asupra programului agenţilor economici. Magazinele vor reveni la programul normal”, a adăugat el.

Activitățile sportive în aer liber vor fi posibile în limita a 25% din numărul de locuri.

De la 1 iunie, evenimentele private ca nunțile și botezurile vor fi permise cu maximum 70 de persoane în exterior sau 50 în interior.

Foto credit: Arhiva Basilica.ro / Mircea Florescu

https://basilica.ro/de-sambata-putem-renunta-la-purtatul-mastii-in-aer-liber/