Înălțarea Domnului și Ziua Eroilor la Semlac

Ziua de 10 iunie a marcat în acest an Praznicul Înălțării Domnului și deopotrivă Ziua Eroilor. Într-un cadru de poveste la Monumentul Eroilor parcul din localității a fost organizată o procesiune religioasă  a fiind  comemorați Eroii neamului din cele două războaie mondiale din localitate care au fost amintiți nominal dar și toți cei care au murit pentru libertate, reîntregirea neamului și unitatea poporului român în toate timpurile și în toate locurile.

Manifestația s-a organizat cu sprijinul Primăriei din Localitate, a Școlii Generale Ioan Danicico și a Bisericii Ortodoxe. După Slujba de pomenire a eroilor neamului au fost rostite Cuvântări de comemorare a Eroilor neamului. Din partea Autorităților locale rostind alocuțiuni de comemorare Viceprimarul localității Geani Cazacu, iar din partea școlii  generale au fost evocați Eroii neamului de către Domnul Profesor de Istorie Dănilă Dan. La finalul comemorării elevii școlii generale îndrumați de către profesorul de muzica Ursu Andrei și de profesoara de religie Nicolau Beatris au oferit un adevărat spectacol de Cântece Patriotice împreună cu Corul Bisericii Ortodoxe din Semlac încântând pe toți cei prezenți, oferind o lecție de patriotism și simțăminte naționale.  În semn de aleasă prețuire pentru eroii neamului la  finalul evenimentului au fost depuse coroane de flori de către instituțiile din localitate și de către reprezentanții Bisericii.

 Pr. Ciprian Tripa