CERC PASTORAL MISIONAR ÎN PAROHIA ORTODOXĂ PĂIUȘENI

În după-amiaza duminicii a 5-a după Rusalii, preoții Cercului Pastorală Misionar nr 2 Buteni, s-au întâlnit în Biserica Parohiei Păiușeni, Protopopiatul Sebiș, prilej cu care au săvârșit Sfânta Taină a Maslului în strânsă legătură cu prăznuirea Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul, față de care locuitorii din Păiușeni au o evlavie deosebită.
La finalul sfintei Taine Pc. Părinte Cătălin Anghel de la Parohia Joia Mare a pus la inimile credincioșilor prezenti un frumos cuvânt de învățătură legat de însemnătatea Sfintei Taine a Maslului.
Tematică abordată în cadrul întâlnirii a fost următoarea: Organizarea comunităților de credincioși ortodocși români aflați în străinătate. Înființarea, organizarea și activitatea pastorală a eparhiilor din afara granițelor.
Comunitățile ortodoxe românești din Ungaria. Episcopia Ortodoxă română a Ungariei. Înființare și organizare.
La finalul întâlnirii Pc. Părinte paroh Teodor Tripa a mulțumit tuturor pentru prezență. Întâlnirea s-a incheiat cu o agapa frățească oferită de o familie de credincioși.
Pr. Marian Oarcea