Hramul bisericii din Parohia Ortodoxă Fântânele

În zilele de 14 și 15 august Parohia Ortodoxă Fântânele și-a sărbătorit hramul, care este ,,Adormirea Maicii Domnului”. Cu acest prilej, în seara zilei de ajun a sărbătorii, s-a oficiat slujba Vecerniei cu Litie și slujba Prohodului Maicii Domnului după care a avut loc o procesiune, în jurul bisericii, cu Sfântul Epitaf pe care este reprezentată icoana Adormirii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.
În dimineața zilei de sărbătoare, la ora 9, s-a oficiat Utrenia și Sfânta Liturghie, urmată de un Te Deum de mulțumire la care au participat preoții din vecinătate.
Răspunsurile liturgice, au fost date de către tinerii parohiei.
După oficierea slujbei a urmat o serbare unde tinerii parohiei au recitat poezii închinate Maicii Domnului.
La final, părintele paroh Dan-Dorin Mândra a mulțumit preoților prezenți la Hramul Parohiei, precum și tuturor celor care s-au ostenit pentru organizarea acestuia, oferind tuturor o agapă frățească.
Prof. Cătălin-Iulian Drăgan