Spectacol de păpuși interactiv ,,Cufărul Magic” în Parohia Sânnicolau Mic

Vineri, 20 August, de la orele 19:00, frumoasa curte, a bisericii “Sfântul Mare Mucenic Gherghe” din Parohia Arad-Sânnicolau mic, a găzduit spectacolul de păpuși interactiv “Cufărul Magic”, făurit cu atât drag de către artiștii păpușari Sorin și Nuti Dorobanțu.

O mică descriere a spectacolului:

Cufărul este magic. Prinde aripi cu ajutorul copiilor și plutește din poveste în poveste ,din oraș în oraș, încărcat cu personaje hazlii și frumoase.
Șugubățul  crocodil Dorinel îl caută pe  cățelul  Zdreanța printre copii, Dorin fratele lui îl urmează făcându-și prezentarea pe ritmuri de muzică.
Totul  este plin de magie , acest lucru fiind posibil doar cu ajutorul copiilor.Echilibrul universului  din cufarul  magic se rastoarna putin cand apare vrajitoarea Luna Noua  dar cu putina iubire pentru frumos adusa de Nina balerina totul revine la normal.
Cufarul nu ramane niciodata in acelasi loc pentru ca mereu  apare piratul Sageata ia cufarul fermecat si-l duce mereu altor si altor copii.Si totul se intampla doar cu putina magie…

Denis Rus