Cerc pastoral – misionar în Parohia Socodor

In seara zilei de duminică, 05.09.2021, a XI-a după Rusalii, în biserica cu hramul Bunavestire din parohia Socodor s-a săvârşit începând cu orele 18.00 Taina Sfântului Maslu cu ocazia întrunirii preoţilor din Cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş, coordonat de catre părintele Daniel-Mirel Dumitru de la parohia Chişineu-Criş I.
La Taina Sfântului Maslu au slujit următorii preoţi: Pr. Daniel-Mirel Dumitru-parohia Chişineu-Criş I, Pr. Viorel Boţoc-parohia Socodor, Pr. Cătălin Tulcan-parohia Socodor, Pr. Ioan Pavel-parohia Sintea-Mare, Pr. Sandu Costin-parohia Pilu, Pr. Adrian Hanţiu-parohia Vânători, Pr. Nicolae Vidican-parohia Mişca, Pr. Mihai Oprea – parohia Ţipari, Pr. Ovidiu Ardelean – parohia Şiclău, Pr. Gheorghe Gabriel Juc-parohia Vărşand şi preotul Adinel Popovici, Pr. Cantemir Lipovanu –preot pensionar, Pr.Gheorghe Câmpan- preot pensionar şi Diac. Florin- Adrian Pavel-parohia Chişineu-Criş I.
Cuvântul de învăţătură la Taina Sfântului Maslu a fost rostit de părintele Gheorghe Gabriel Juc, de la parohia Vărşand, care a evidenţiat câteva dintre înţelesurile cele mai importante ce se desprind din cuprinsul pericopei evanghelice a duminicii de astăzi.
Preotul paroh, Viorel Boţoc a mulțumit în încheiere preoţilor şi credincioşilor prezenţi, susținând apoi referatele cu următoarele teme:,,Biserica- factor de coeziune pentru comunităţile românesti din diaspora’’ şi ,,Valoarea şi folosul parastaselor pentru sufletele celor adormiţi”. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească.
Următoarea întâlnire a preoţilor din cercul misionar Chişineu-Criş va avea loc în data de 26 septembrie în parohia Şiclău.
Pr. Daniel-Mirel Dumitru, Parohia Chişineu-Criş I