Teatru de Animație în Parohia Chesinț

Teatrul pentru copii contribuie la dezvoltarea abilităților de socializare ale celui mic și de corelare la spectrul mai amplu al unui public ce împărtășește, cu bucurie și extaz, același joc, aceeași poveste magică, aceeași fascinație față de scenă și ai ei protagoniști.
Aici nu se dau note.

Rămâne doar joaca, manifestarea autentică, inocența și candoarea copilăriei.
Azi, la Centrul de Recreatie si Dezvoltare Personala „Sfântul Stelian” din Parohia Chesint ne-au vizitat prietenii noștri de la Teatrul de Animație PITICOT și am călătorit împreună în lumea poveștilor alături de „Motanul încălțat”. Evenimentul a fost organizat în cadrul Proiectului „Călătorie cu povesti”, finanțat de Centrul Cultural Județean Arad.
Copiii au ras, au aplaudat si au împrumutat din emotiile personajelor. Păpușile, atat de dragi tuturor, au simbolizat comportamente pentru ca cei mici sa învețe despre lume, despre viața, despre ei si despre cei din jurul lor.

Pr. Ardeuan Florin Dan