Arhiepiscopia Aradului organizează Concursul intitulat „Colindăm, Doamne, colind!”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscop al Aradului, în perioada 22 noiembrie 2021 – 22 decembrie 2021, se va desfășura, în Arhiepiscopia Aradului, etapa a III-a a proiectului misionar „Slujirea Ortodoxiei în pandemie”.

Etapa a III-a a proiectului este un concurs intitulat „Colindăm, Doamne, colind”.

La acest concurs vor putea participa toate parohiile din cuprinsul Arhiepiscopiei Aradului.

Din cauza pandemiei concursul se va desfășura în mod virtual, prin înregistrări video.

Concursul se va desfășura pe două secțiuni:

 1. Coruri de copii și tineri
 • La această secțiune vor participa coruri de copii și tineri din parohii;
 • Corurile vor interpreta 5 colinde: o colindă impusă și 4 colinde la alegere;
 • Colinda impusă de organizatori este „Când pământu` s-o făcutu” (anexa 1);
 • Corurile vor fi filmate în timp ce vor interpreta cele 5 colinde;
 • Înregistrările video vor fi trimise părintelui Gabriel Streulea, inspector eparhial pe probleme misionare, pe whatsapp la numărul de telefon 0757.754.568, sau la adresa de email: streulea.gabriel@yahoo.com, până în data de 17 decembrie 2021;
 • Toate corurile vor fi premiate: se vor acorda premiile I, II, III și mai multe premii speciale.
 1. Individual
 • La această secțiune vor participa copiii și tinerii din parohiile Arhiepiscopiei Aradului;
 • Copiii și tinerii vor participa individual;
 • Fiecare copil/tânăr participant va interpreta 3 colinde: o colindă impusă și 2 colinde la alegere;
 • Colinda impusă de organizatori este „Toată oastea creștinească” – colind din județul Arad;
 • Participanții vor fi filmați în timp ce vor interpreta cele 3 colinde;
 • Înregistrările video vor fi trimise părintelui Gabriel Streulea, inspector eparhial pe probleme misionare, pe whatsapp la numărul de telefon 0757.754.568, sau la adresa de email: streulea.gabriel@yahoo.com, până în data de 17 decembrie 2021;
 • Toți participanții vor fi premiați: se vor acorda premiile I, II, III și mai multe premii speciale, pe următoarele categorii de vârstă: categoria 7 – 10 ani; categoria 11 – 14 ani; categoria 15 – 18 ani; categoria peste 18 ani.

La final se va realiza un film scurt cu toate corurile participante și cu toți participanții individuali, interpretând colinde. La realizarea filmului se vor folosi toate înregistrările video primite de la parohii și de la participanții individuali. Filmul va fi distribuit pe site-ul Arhiepiscopiei Aradului și pe site-ul de știri al Bisericii Ortodoxe Române.

Foto arhivă: Arhiepiscopia Aradului