INSTALARE DE PREOT ÎN PAROHIA REVETIȘ

Duminică, 21 noiembrie 2021, a fost o zi specială pentru enoriașii din comunitatea satului Revetiș, Comuna Dieci, județul Arad. În Biserica Ortodoxă cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului,, după săvârșirea Sfintei Liturghii, a avut loc un eveniment deosebit cu ocazia instalării noului preot paroh, în persoana părintelui, Mădălin Florentin RĂU.

Au fost prezenți preoții: Pr. Păiușan Florin, Pr. Petcuț Tuțu, în frunte cu Preaonoratul Pr. Protopop Beni Ioja, Protopopul Sebișului, precum și oficialități: Primarul Galea Ștefan și mulți credincioși din parohie și nu numai. Preaonoratul Părintele Protopop Beni Ioja încă de la începutul cuvântării a menționat faptul că: ,,mă aflu aici, ca trimis al Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, ca să prezint pe noul preot hărăzit pentru parohia dumneavoastră și să dau citire înaltei Decizii Chiriarhale prin care Pr. Mădălin Florentin RĂU, este instalat aici în Parohia Revetiș. Preaonoratul Pr. Beni Ioja, Protopopul Sebișului a făcut instalarea noului preot paroh, după rânduiala Bisericii noastre, citind decizia de numire în postul de preot paroh al parohiei Revetiș, drepturile și obligațiile noului preot față de Chiriarhul locului, față de autoritățile locale și față de legile bisericești precum și față de credincioși. Pr. Protopop i-a oferit noului paroh Sf. Evanghelie, Sf. Cruce, precum și cheile bisericii. Preaonoratul Pr. Protopop, în cuvântul de învățătură a subliniat importanța misiunii pastorale și misionare. ,,Nimeni să nu disprețuiască tinerețile tale, ci fă-te pildă credincioșilor cu cuvântul, cu purtarea, cu dragostea, cu duhul, cu credința și cu curăția, iar fostului preot suplinitor, prezent și el, Pr. Petcuț Tuțu, i-a mulțumit pentru activitatea desfășurată în această parohie. În cuvântul de încheiere, Pr. Mădălin Florentin RĂU, a ținut să mulțumească: părinților, bunicilor, nașilor de botez și de cununie, D-nului Primar, tuturor celor prezenți și nu în ultimul rând, D-nei Preotese: ,,care m-a urmat în Parohia dumneavoastră. Părintele Mădălin Florentin RĂU a absolvit Seminarul Teologic Ortodox și Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea,, din Arad, promoția 2020.