Conferință ASCOR Arad (online)

Astăzi,  24 noiembrie 2021, ASCOR Arad a organizat prima conferință duhovnicească din  cele programate a fi susținute în Postul Nașterii Domnului.

După o perioadă în care conferințele nu au mai avut loc din cauza restricțiilor pandemice, mare a fost astăzi bucuria celor care au putut  auzi minunatele învățături și explicații pe care Părintele profesor Conf. Univ. Dr. Lucian Farcașiu, profesor în cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad și părinte coordonator ASCOR Arad, le-a oferit. Deși transmisă în mediul online prin intermediul rețelelor de socializare,  conferința s-a bucurat de un număr considerabil de participanți,  dovadă că informațiile de ordin istorico-liturgic și mistico-simbolic au stârnit interesul urmăritorilor. După ce în prima parte a conferinței Părintele profesor a vorbit despre rânduielile liturgice din perioada Postului Crăciunului și despre obiceiurile și tradițiile legate de această sărbătoare, în partea a doua a conferinței Părintele a răspuns întrebărilor puse de către urmăritori. Seara duhovnicească s-a încheiat prin mulțumiri adresate invitatului, dar și celor care au urmărit conferința și prin rostirea rugăciunii „Cuvine-se cu adevărat „.

Marius Gheorghe Danciu,  președinte ASCOR Arad