Actiunea socială „Dar din suflet” în Parohia Grădiște II

În preajma sărbătorii Nașterii Domnului, Parohia Grădiște II a organizat acțiunea social caritabilă ,,Dar din suflet”, pentru a veni în sprijinul credincioșilor nevoiași de pe raza parohiei.

Având în vedere însemnătatea perioadei în care ne găsim, precum și importanța milosteniei, despre care Sfântul Ioan Gură de Aur spunea: „Nimic  nu e mai puternic pentru a șterge păcatele decât milostenia”, preotul paroh dr. Vasile Cucu și-a îndreptat atenția și pașii către persoanele vârstnice și singure cu probleme sociale din Parohia Grădiște II. Au fost pregătite pachete cu alimente pentru ca toate persoanele vârstnice fără posibilități să se bucure de Sfintele Sărbători. Toate acestea au fost duse spre îndeplinire prin grija preotului paroh. Acțiunea socială a Bisericii are ca temei de referință valoarea persoanei care este mai presus de orice demnitate și condiție socială. Scopul acțiunii sociale ,,Dar din suflet” a avut caracterul de ajutorare față de persoanele aflate în dificultate, având ca fundament iubirea față de aproapele.

Pr. dr. Vasile Cucu