Gala Excelenţei la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

În seara zilei de 6 decembrie, Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad a organizat Gala Excelenţei în care au fost premiaţi profesori, cercetători şi studenţi cu merite deosebite în cercetarea ştiinţifică, în contribuţia adusă la creşterea prestigiului Universităţii „Aurel Vlaicu” din Arad, precum şi parteneri de excelenţă ai instituţiei universitare arădene.

În cadrul Galei de Excelenţă au fost evidenţiate meritele deosebite ale cadrelor didactice şi studenţilor Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad, precum şi meritele deosebite ale Sectorului Economic al Arhiepiscopiei Aradului, reprezentat prin Părintele Consilier Mircea Proteasa. Au fost evidenţiate de către Dr. Ramona Lile, Rectorul Universităţii „Aurel Vlaicu”, preocuparea şi efortul Arhiepiscopiei Aradului, în special al Părintelui Consilier Mircea Proteasa care, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului şi a Preasfinţitului Părinte Emilian, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Aradului, s-a implicat într-un parteneriat constant cu Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad, pentru reabilitarea, restaurarea şi înnoirea clădirii istorice a Facultăţii de Teologie Ortodoxă, în perspectiva pregătirilor pentru Bicentenarul Teologiei arădene din anul 2022. Atenţia acordată învăţământului teologic superior de către Arhiepiscopia Aradului şi Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad, în vederea întâmpinării şi serbării Bicentenarului Teologiei arădene, reprezintă un prilej de recunoaştere reciprocă şi de conlucrare în întărirea uneia dintre cele mai venerabile instituţii teologice şi de cultură din vestul României: Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad.

Pr. Prof. Univ. Dr. Cristinel Ioja