Proiectul „Fii bun de Crăciun” în Parohia Prunișor

În fiecare an, în preajma marilor sărbători și nu numai, credincioșii parohiei Prunișor își arată dragostea față de cei aflați în suferință, oameni bătrâni și văduvi pe care de mult ori nu are cine să îi caute sau să le împărtășească un gând de mângâiere.

În acest context, credincioșii din localitatea Prunișor, sub coordonarea preotului Florin-Ioan Avram, au organizat o acțiune intitulată „Fii bun de Crăciun”, care se află la a III-a ediție. Prin acest proiect s-a încercat să se aducă o bucurie și un strop de mângâiere oamenilor însingurați, imobilizați la pat, văduvi și bătrâni, dar și familiilor cu mulți copii. Astfel că, aceștia au primit diferite alimente și haine, iar pe lângă acestea și un cuvânt de îmbărbătare și de sperență, că Dumnezeu este cel care poartă de grijă fiecărui om în parte și tuturor împreună.

Pr. Florin Ioan Avram