Reprezentanți ai Teologiei arădene la conferința ISEC din New York

Al doilea an consecutiv, reprezentanți ai Facultății de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din cadrul Universității „Aurel Vlaicu” din Arad au fost prezenți, în mod online, la conferința organizată de Institutul pentru Studii în Creștinătatea Răsăriteană (ISEC) a Seminarului Teologic Unional din New York (USA) (https://www.isecny.org ).
Acest eveniment a fost pus sub genericul Prayer in the Eastern Christian Tradition (Rugăciunea în tradiția Răsăritului creștin), fiind prezenți teologi din spațiul american, grec, rus și din România (Facultățile de Teologie din: Sibiu, Craiova, Cluj-Napoca și Arad). Dintre personalitățile care au îmbogățit manifestarea amintim pe John McGuckin (Universitatea Oxford); Clair McPherson (Seminarul Teologic General din New York); Theoni Boura (Univeristatea din Atena); Eirini Artemi (Universitatea Evreiască din Ierusalim).
Din partea Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad au participat, cu referate, următorii: Pr. prof. dr. Cristinel Ioja, cu tema: The Experience of Prayer as an Experience of Dogmas in the Orthodox Church (Experiența rugăciunii ca experiență a dogmei în Biserica Ortodoxă), Pr. conf. dr. Lucian Farcașiu, cu tema: The Presence of the Holy Trinity in the Prayers of the Holy Liturgy (Prezența Sfintei Treimi în rugăciunile Sfintei Liturghii) și Pr. lect. dr. Filip Albu, cu tema: Prayer and Preaching – Causal Connections from the Perspective of Orthodox Spirituality (Rugăciunea și predica – conexiuni cauzale din perspectiva spiritualității Ortodoxe).
Toate studiile prezentate vor face parte dintr-un volum, ce va fi editat în limbi de circulație internațională, urmând a vedea lumina tiparului anul viitor, la editura organizatorilor.

Pr. Filip Albu