Taina Sfântului Maslu la biserica Spitalului orășenesc Ineu

Preoții din cadrul Cercului Pastoral Misionar Ineu s-au adunat în rugăciune la Taina Sfântului Maslu, Duminică 20 martie la Biserica ,,Izvorul Tămăduirii” din Ineu, sfânt lăcaș ce are rolul de Capelă a Spitalului Orășenesc Ineu.

Din sobor au făcut parte alături de Preaonoratul Părinte Adrian Zaha, Protopopul Ineului și Părintele Călin Negruț – Parohia Gurba, Secretar al Protopopiatului Ineu, care a ținut și cuvântul de învățătură de la final, Părintele Teodor Dragoș – Parohia Bocsig, Părintele Dan Marius Braiț – Parohia Cermei, Părintele Andrei Slăv – Parohia Berechiu, Părintele Ștefăniță Muț – Parohia Seleuș, Părintele Dan Turean – Parohia Ineu I, Părintele Ciprian Sălăvăstru – Parohia Moțiori și Părintele Radu Constantinescu în calitate de gazdă a evenimentului, slujitor la Biserica ,,Izvorul Tămăduirii” – Ineu. Credincioșii care au participat la Taina Sfântului Maslu au arătat aleasă prețuire pentru acest eveniment, fiind prezenți în număr mare, aproximativ 170 de persoane, umplând atât biserica și pridvorul, cât și curtea din față. Pentru că ne aflăm în Postul Sfintelor Paști, Părintele Călin Negruț, în cuvântul de învățătură, a adus în atenția celor prezenți folosul și roadele postului creștin, precum și o prezentare a diferitelor feluri de postire pe care biserica le recomandă în anumite zile și perioade ale anului.

Pr. Radu Constantinescu