Festivalul de Pricesne și Cântări Bisericești ,,Osana”- ediția I, în Parohia Arad-Bujac

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Seviciu Arhiepiscopul Aradului, la sfârșitul săptămânii a avut loc  prima ediție a Festivalului de Pricesne și Cântări Bisericești „Osana”, unde nu doar credincioșii Parohiei Arad – Bujac, cât și toți iubitorii de cântări bisericești  au trăit momente de înălțare sufletească și bucurie.

Festivalul a fost organizat de Parohia Arad Bujac în parteneriat cu Centrul Cultural Județean Arad și Asociația Filantropia Arad

Evenimentul s-a bucurat de prezența corurilor celor 7 parohii din cadrul Arhiepiscopiei Aradului, unde peste 150 de copii, tineri și adulți au înălțat cântări și rugăciuni către Dumnezeu.

Locația a fost una inedită și anume sala de Sport a Liceului cu Program Sportiv din Arad, „devenind astăzi atleți ai lui Hristos” așa cum foarte frumos a subliniat Preasfințitul Emilian Crișanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Aradului

Proiectul a dorit să întărească legăturile dintre generațiile tinere și înaintași, prin aducerea în prezent a frumoaselor tradiții românești, adevărate comori prin care se păstrează și întărește credința ortodoxă a poporului român.

Mulțumesc pe această cale tuturor celor care și-au dăruit o clipă din timpul lor ca să-i asculte și să-i vadă pe cei care se jertfesc pentru a ni-l aduce pe Hristos mai aproape de suflet.

  • Corul Parohiei Arad Bujac
  • Corul de copii și tineri „Sf. Stelian” al Parohiei Prunișor
  • Corul de copii al Parohiei Arad-Centru
  • Corul de copii și tineri al Parohiei Moroda
  • Corul de copii și tineri al Parohiei Sânpetru German
  • Corul Sf. Ilie Tesviteanul al Parohiei Curtici
  • Corul Sf. Andrei Criteanul
  • Interpretului Ionuț Langa

Preot Mircea Proteasa