Conferința Națională a doctoranzilor. Mănăstirea Caraiman, 30 iunie – 3 iulie 2022

Centrul social-pastoral „Sfânta Cruce” de la Mănăstirea Caraiman a găzduit în perioada 30 iunie – 3 iulie cea de a cincea ediție a Conferinței Naționale a doctoranzilor din domeniul Teologiei Ortodoxe, organizată de Școala Doctorală „Dumitru Stăniloae” a Facultății de Teologie din București.

Sesiunile de comunicări științifice au fost deschise de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, episcop vicar patriarhal, împreună cu Părintele Profesor Ioan Moldoveanu, decanul Facultății de Teologie „Justinian Patriarhul” a Universității din Bucureşti, Pr. Nicușor Beldiman, Consilier patriarhal coordonator – Sectorul teologic-educațional al Administrației Patriarhale, și conf. dr. Adrian Lemeni, directorul Școlii Doctorale „Dumitru Stăniloae” a facultății bucureștene, organizatorul acestui eveniment.

Din partea Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, au participat dl. drd. Alin Ciotea (anul II) și pr. drd. Flavius – Alexandru Lazăr (anul I), însoțiți de pr. prof. univ. dr. Constantin Rus.

În cadrul sesiunilor de prezentare a referatelor, dl. Alin Ciotea, doctorand în domeniul Istoria Bisericii Ortodoxe Române, sub coordonarea pr. prof. univ. dr. Florin Dobrei, a prezentat lucrarea ,,Protopopul Dimitrie Cuzman al Chișineului-Criș. Aspecte ale activității sale pastoral-misionare”, iar părintele Flavius Lazăr, doctorand în domeniul Teologie Dogmatică, sub coordonarea pr. prof. univ. dr. Cristinel Ioja, a prezentat lucrarea ,,Dogmă și cult. Receptarea hotărârilor dogmatice ale Sinodului VII Ecumenic în cultul Bisericii”.

Subiectele abordate de doctoranzi în cadrul sesiunilor de comunicări au fost diverse, tratând diferite aspecte ale relației dintre teologie și știință, pastorație și viață liturgică, patrologie, istorie bisericească și impactul noilor ideologii asupra Ortodoxiei.

Pe parcursul celor două zile de comunicări științifice au fost organizate 10 sesiuni de dialog, moderate de Prof. Adrian Lemeni, Pr. Rus Constantin, Pr. Beldiman Nicușor, Pr. Miron Erdei, Pr. Jan Nicolae, Pr. Vasile Răducă, Pr. Sonea Cristian și Pr. Chifăr Nicolae.

Referatele doctoranzilor vor fi publicate în a cincea ediție a volumului Studia Doctoralia.

Pr. Filip Albu