Comemorarea eroilor căzuți la Prunișor in luptele din 1944

În după-amiaza zilei de 18 Septembrie 2022, în Parohia Prunișor, Protopopiatul Sebiș a avut loc o slujbă de pomenire pentru eroii căzuți pe câmpul de luptă din localitate în anul 1944.
Copii, tineri si credincioși, după săvârșirea vecerniei au plecat în procesiune împreună cu preotul paroh către monumentul eroilor din centrul satului unde au înălțat rugăciuni către Preamilostivul Dumnezeu pentru cei care și-au pierdut viața pentru pacea și libertatea țării noastre.
Aici la Prunișor, luptele au fost crâncene, unele dintre cele mai sângeroase. Locuințele aproape că au fost rase de pe fața pământului, biserica veche a fost bombardată iar elevii de la „Școala de ofițeri rezervă Bacău” împreună cu alți bravi luptători au plătit cu propriul sânge pentru a opune rezistență inamicului. Conform „Monografiei Satului Prunișor” scrisă de învățătorul Vasile Brăiloiu,
Prunișorul a fost un punct militar foarte important în ceea ce privește Războiul Antifascist, deoarece dușmanului nu i s-a permis să înainteze în defileul Crișului Alb. Cu aceast prilej, dictonul de la Oituz, Mărăști și Mărășești „Nici pe aici nu se trece” a fost proclamat cu mult curaj și în satul nostru.
Spre amintirea momentelor petrecute în urmă cu 78 de ani, voi atașa una dintre poeziile regretatului poet Gheorghe Ciucur care a scris cu mult drag despre satul nostru:

„Atunci a fost în miez de toamnă,
Și mirosea a cucuruz,
Când moartea începu să cearnă
Căzând obuz, după obuz.

În dealul Baii incepu-se,
O mitralieră a lătra,
Când soarele deja apuse
Și noaptea satu-acoperea.

Din coșuri nu mai ieșea fumul
Ca altădată peste sat.
Era pustiu atuncea drumul,
Că toți de acasa au plecat.

De-atâta groază și durere
Spre Codru-Moma au fugit
Lăsându-și bruma de avere
Și tot ce aveau au părăsit.

Credința-n Dumnezeu și viața
Atâta lor le-a mai rămas
Și nu știau că dimineața
Satul era aproape ars.

În luptele ce au fost duse,
De Școala de ofițeri Bacău,
Căzură inimi dragi răpuse
Dar cu credința-n Dumnezeu.

Spre cer-nălțăm privirea noastră,
Rugând pe Tatăl cel ceresc.
Primită fie jertfa voastră!
Eroi, din neamul românesc. ” (Războiul – Gheorghe Ciucur, în vol. Trăiri de zi cu zi, ed. Mirador)
Prof. Denis-Alexandru Roșu-Drăgan